Proso: Sve što trebate znati o ovoj žitarici

Proso, poznato i kao proso proso, je jedna od najstarijih i najzdravijih žitarica koja se koristi u ljudskoj prehrani. Ova žitarica ima okrugle zrnce žute boje i bogata je proteinima, vitaminima i mineralima. Za razliku od pšenice i drugih žitarica koje sadrže gluten, proso ne sadrži gluten pa je pogodno za ljude koji pate od celijakije ili gluten osjetljivosti.

Proso se koristi u prehrani širom svijeta, a posebno u Kini, Indiji i Rusiji. U Sjedinjenim Državama, proso se uzgaja uglavnom u velikim ravnim područjima na zapadu, kao što su Velike ravnice i sjeverna Kalifornija. Proso se može kuhati kao riža ili koristiti u pripremi raznih jela, uključujući juhe, salate, kaše i kruh. Proso se također može koristiti kao sastojak u bezglutenskim brašnima za pečenje peciva i kolača.

Povijest Prosa

Proso je jedna od najstarijih kultura i uzgaja se već tisućama godina. Ova zrnato škrobna biljka uzgaja se za ljudsku i stočnu prehranu. Korijen prosa je sličan korijenju drugih žitarica.

Arheološki Dokazi

Arheološki dokazi ukazuju da se proso uzgajalo u sjevernoj Kini prije 10.000 godina. U nepalskim planinama, proso je uzgajano prije više od 2.000 godina. U srednjoj Aziji, proso je bio važna žitarica još u doba Perzije.

Domesticiranje

Proso je jedna od prvih žitarica koje su bile domesticirane. Domesticiranje se dogodilo u istočnoj Aziji prije otprilike 10.000 godina. Proso se širilo u zapadnu Aziju i Europu, a zatim u Afriku.

U Kini, proso se zvao "huānɡmǐ" i bio je važna žitarica u prehrani. U Rusiji, proso se zvao "просо" i uzgajalo se u mnogim regijama.

U Sjevernoj Americi, proso se počelo uzgajati u 18. stoljeću. U Sjedinjenim Državama, proso se uzgaja u Velikim ravnicama i drugim područjima.

Proso ima mnoga imena na različitim jezicima. Na primjer, u Turskoj, proso se zove "darı". U Japanu, proso se zove "awa". U Senegalu, proso se zove "fonio".

Uzgoj prosa bio je važan za mnoge kulture. Proso je bio važan dio prehrane u Africi, Aziji i Europi. U Sjevernoj Americi, proso je bio važan kao krmivo za stoku.

Proso se koristi u mnogim jelima. Na primjer, u Indiji se proso koristi za pripremu "upma" i "idli" jela. U Sjedinjenim Državama, proso se često koristi kao sastojak u ptičjoj hrani.

U uzgoju prosa, važno je obratiti pozornost na zahtjeve za vodom, jer proso ima plitak korijenov sustav. Također je važno rotirati usjeve kako bi se spriječilo iscrpljivanje tla. Žetva prosa uključuje postupak odvajanja zrna od stabljike, što se obično radi ručno ili strojno.

Proizvodnja Prosa

Uzgoj

Proso je žitarica koja se uzgaja u mnogim zemljama svijeta, uključujući Kinu, Indiju, Rusiju, Tursku, Japan, Senegal i Sjedinjene Američke Države. Panicum miliaceum je česta biljka u poljoprivredi i važan je usjev žitarica. Proso se uzgaja kao usjev žitarica, a koristi se i kao stočna hrana, sjeme za ptice i kao osnovna hrana u nekim dijelovima svijeta.

Proso se može uzgajati u različitim klimatskim uvjetima, ali najbolje uspijeva u toplim i suhim područjima. Potrebno mu je malo vode, pa se može uzgajati na područjima s plitkim tlima ili s malom količinom padalina. Proso se može uzgajati kao usjev rotacije, što pomaže u održavanju plodnosti tla.

Žetva

Proso je žitarica koja se obično bere kada je zrelo. Žetva se može obaviti ručno ili strojno. Nakon žetve, zrna prosa se mogu sušiti na suncu ili u sušarama. Nakon sušenja, zrna se mogu obraditi kako bi se uklonili ljuske i ostali nečistoće.

Zrna prosa se koriste za proizvodnju hrane za ljude i životinje. Proso se može koristiti kao sastojak u kruhu, tjestenini, kašama i drugim jelima. Također se može koristiti kao stočna hrana i sjeme za ptice.

Uzgoj prosa zahtijeva malo vode, što ga čini pogodnim usjevom za područja s malo padalina ili plitkim tlima. Proso je važan usjev u mnogim dijelovima svijeta i koristi se kao hrana za ljude i životinje.

Kulturna Upotreba

Kuhinja

Proso se često koristi u kulinarstvu kao sastojak u različitim jelima. U Japanu se proso koristi za pripremu udon i soba nudli, dok se u Senegalu koristi za pripremu tradicionalnog jela Thieboudienne. U Indiji se proso koristi za pripremu rotija, kaša i kruha.

Proso se može koristiti kao zamjena za rižu u različitim jelima, kao što su rižoto ili sushi. Također, proso se može koristiti za pripremu različitih vrsta salata ili kao dodatak juhama i varivima.

Tradicionalna Upotreba

Proso se tradicionalno koristi kao ljudska hrana. U nekim dijelovima svijeta, proso se koristi kao glavna žitarica u prehrani, dok se u drugim dijelovima koristi kao dodatak drugim žitaricama.

Proso se koristi u pripremi različitih jela, kao što su kaša, palačinke, kruh i juhe. Također, proso se koristi za pripremu različitih vrsta piva i alkoholnih pića.

Proso se često koristi u pripremi gotovih doručaka u obliku pahuljica ili muslija. Također, proso se koristi u proizvodnji različitih vrsta hrane za kućne ljubimce.

Ukratko, proso je popularna žitarica koja se koristi u različitim kuhinjama diljem svijeta. Također, proso se tradicionalno koristi kao glavna žitarica u prehrani i koristi se u pripremi različitih jela i pića.

Nutritivne Vrijednosti

Proso je zrno koje je bogato hranjivim tvarima, a posebno je vrijedno za vegetarijance i vegane koji se oslanjaju na biljnu prehranu. U nastavku su navedene nutritivne vrijednosti prosa po 100 grama.

Vitamini

Proso sadrži vitamine B skupine, uključujući tiamin, riboflavin i niacin. Tiamin (vitamin B1) igra važnu ulogu u metabolizmu ugljikohidrata i pomaže u održavanju zdravlja živčanog sustava. Riboflavin (vitamin B2) pomaže u pretvaranju hrane u energiju i podržava rast i razvoj tijela. Niacin (vitamin B3) također igra važnu ulogu u pretvaranju hrane u energiju i pomaže u održavanju zdravlja kože, živčanog sustava i probavnog sustava.

Proso također sadrži vitamine E i A. Vitamin E je antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, dok vitamin A podržava zdravlje vida i imunološkog sustava.

Minerali

Proso je bogat mineralima poput kalcija, željeza i fosfora. Kalcij je važan za zdravlje kostiju i zubi, a također igra ulogu u mišićnoj funkciji i prijenosu živčanih impulsa. Željezo je važan za stvaranje crvenih krvnih stanica, a fosfor igra ulogu u održavanju zdravlja kostiju i zubi te u metabolizmu energije.

Proteini

Proso je dobar izvor biljnih proteina, što ga čini vrijednom namirnicom za vegetarijance i vegane. U 100 grama prosa nalazi se 10 grama proteina, što je više nego u drugim žitaricama poput riže ili pšenice. Proteini su važni za rast i obnovu tkiva te za održavanje zdravlja mišića i kostiju.

Uz to, proso sadrži i druge hranjive tvari poput vlakana, ugljikohidrata i zdravih masnoća. Stoga, proso je vrijedna namirnica koju bi trebalo uključiti u raznoliku prehranu.

Često postavljana pitanja

Kako pripremiti zapečeno proso sa povrćem?

Za pripremu zapečenog prosa sa povrćem potrebno je najprije skuhati proso. Zatim se na tavi preprži luk i dodaju se povrće po želji (npr. paprika, tikvice, patlidžan). Kada se povrće malo omekša, dodaje se skuhan proso i sve se zajedno dinsta dok proso ne postane hrskav. Na kraju se može dodati malo začina po želji.

Koja je razlika između kuhanog kus kusa i prosa?

Kus kus i proso su oba žitarice, ali se razlikuju u načinu pripreme i okusu. Kus kus se obično priprema tako da se prelije vrućom vodom i ostavi da nabubri, dok se proso kuha u vodi. Kus kus ima nešto blaži okus od prosa.

Kako napraviti zapečeno proso sa povrćem?

Za pripremu zapečenog prosa sa povrćem potrebno je najprije skuhati proso. Zatim se na tavi preprži luk i dodaju se povrće po želji (npr. paprika, tikvice, patlidžan). Kada se povrće malo omekša, dodaje se skuhan proso i sve se zajedno dinsta dok proso ne postane hrskav. Na kraju se može dodati malo začina po želji.

Kako se priprema pirjani proso?

Za pripremu pirjanog prosa potrebno je najprije proso kratko popržiti na tavi. Zatim se dodaje voda i ostali sastojci po želji (npr. povrće, meso). Sve se zajedno pirja dok proso ne upije svu tekućinu i ne postane mekan.

Koliko dugo se kuha oljušteni proso?

Oljušteni proso se kuha u vodi oko 20-25 minuta, dok se ne skuha do kraja.

Što je zlatno proso i kako se koristi?

Zlatno proso je vrsta prosa koja se razlikuje od običnog prosa po boji i ukusu. Koristi se na sličan način kao i obični proso, a često se koristi u pripremi salata i variva.

Ako imate ptičice za kućne ljubimce sigurni smo da ste čuli za sjeme prosa, no jeste li ga probali već? 

Proso se zbog svog sastava preporuča kao jedna od temeljnih namirnica u prehrani vegetarijanaca.

Budući da sadrži visoki postotak bjelančevina, vitamine B kompleksa te željezo i niz minerala idealna je namirnica za osobe koje u svojoj prehrani ne konzumiraju meso.

Proso je idealan dodatak prehrani ljudi koji imaju probleme sa krvnim tlakom, probleme sa srcem i povećani rizik od pojave srčanog udara.

Proso je potrebno isprati i ocijediti prije kuhanja. Kuha ga se 15 minuta te nakon kuhanja mora odstajati još 20ak minuta kako bi bio idealan za konzumiranje.

Proso je slatkastog, orašastog okusa i možete ga koristiti u niz raznih recepata, slatkih, slanih, kao dodatak salatama pa čak i u pripremi deserata.

Posjetite nas u Ozaljskoj 71, upoznajte naše prodavače i oni će vam rado pomoći odabrati namirnicu te vam pomoći savjetom o njenom načinu pripreme.

 

Vezani proizvodi:

  Novosti - Sve