7 Sastojaka za Više od 20 “Uradi Sam” Tretmana ljepote na Prirodnoj bazi
16 Sij.

7 Sastojaka za Više od 20 “Uradi Sam” Tretmana ljepote na Prirodnoj bazi

Kako izraditi svoje vlastite kozmetičke proizvode sa sedam prirodnih sastojaka koji blagotvorno djeluju na vašu kožu

Kozmetika i kozmetički proizvodi glavni su izvor izloženosti ljudi kemikalijama. Prosječni kozmetički proizvod sadrži na desetke štetnih kemikalija, od kojih mnogi  nisu ni testirani na sigurnost kod ljudi. Srećom, postoje prirodne alternative za svaki kozmetički proizvod, a većina njih funkcionira bolje od opasne kemijske alternative. Zašto onda ne isprobati čari koje nam pruža priroda?

Budući da sama radim većinu vlastitih proizvoda za osobnu njegu i ljepotu, držim puno sastojaka pri ruci. Kupnjom zasebnih sastojaka i stvaranjem vlastitih kozmetičkih proizvoda za osobnu njegu može se uštedjeti mnogo novca kroz čitavu godinu! Nikako se ne prestajem čuditi omjeru novaca koje sam trošila na kozmetiku u trgovinama prije nego što sam otkrila zdraviju i jeftiniju verziju.

O korisnosti odbacivanja kemijskih proizvoda ne moramo niti razgovarati...grižnja savjesti koja me morila zbog kemikalija koje je moja obitelj unosila kroz kožu potpuno je nestala!

Prirodni sastojci možda koštaju više, ali dugoročno nam štede novac jer su jako svestrani i mogu se koristiti u više recepata, a nije potrebna neka enormno velika količina sastojaka za stvaranje ovih proizvoda. Ja naručujem ove sastojke najviše jednom ili dvaput godišnje a čitava obitelj ima glatku, zdravu kožu tijekom cijele godine!

Prirodni sastojci DIY kozmetike

Za brzo i prirodno čišćenje lica, priuštite si masku od meda. Istuširajte se toplom vodom, ili držite svoje lice preko zdjele pune vode i vodene pare kako biste otvorili pore. Trljajte lice toplim medom i držite na licu 20-30 minuta, isperite  toplom vodom nakon čega lice morate poprskati hladnom vodom za zatvaranje pora. Med također blagotvorno djeluje na nježnu kožu pa se može svakodnevno koristiti.

Brzo uklanjanje masnoće s vaše kose može se postići miješanjem 1 dijela bijelog octa s 5 dijelova destilirane vode i prelijte kosu nakon šamponiranja.. Dodajte 5 do 10 kapi omiljenog eteričnog ulja da biste dobili ugodniji miris. Preporučujem lavandu, limun i naranču. Ovisno o tipu kose, možete imati koristi od detoksifikacije vaše kose ljekovitom glinom i korištenjem prirodnog šampona.

Za intenzivniji tretman kose, pomiješajte avokado i kokosovo mlijeko ili vrhnje u mješalici i nanesite na suhu kosu. Ostavite do 30 minuta i isperite. Već nakon prvog korištenja vaša će kosa biti nježnija...

Za masnu kosu, umasirajte sodu bikarbonu u kosu, šamponirajte kao i inače i isperite. Nekim ljudima to može isušiti vlasište ili izazvati alergiju pa budite oprezni. Ukoliko primjetite svrab, pečenje ili neku drugu vrstu iritacije, prestanite koristiti ovaj recept.

Sastojci mojih DIY Recepata

Ovih sedam proizvoda su osnova moje kućne kozmetike... Ako tek počinjete s DIY kozmetičkim proizvodima, sjajno je imati upravo ove sastojke na raspolaganju jer možemo napraviti mnogo, mnogo recepata samo po tim sastojcima!

1. Kokosovo ulje

Ulje kokosa uvijek naručujem u velikoj litraži jer je tako mnogo povoljnije. Budući da ga koristimo za kuhanje, u receptima i kao losion za kožu, nikad nemojte štedjeti na kvaliteti jer je ovo ulje osnovni sastojak većine proizvoda pa je važno da je kvalitetno.

Za kuhanje koristimo samo nerafinirano, organsko kokosovo ulje, ali jeftinije rafinirano prešano ulje (koje je zbog izlaganja visokim temperaturama izgubilo nešto nutrijenata), može se upotrijebiti u receptima za njegu kože kako bi uštedjeli novac.

Ako ste osjetljivi na kokos, možete koristiti i organsku goveđu mast iz slobodnog uzgoja goveđeg mesa i to je izvrsno za kožu (iako ćete morati dodati eterična ulja kako bi prikrili blagi miris masti).

2. Shea maslac

Ovo je najčešći sastojak mojih recepata nakon kokosovog ulja. Organski nerafinirani shea maslac ima prirodno bujni, zemljani miris (vrlo blagi) i nevjerojatno je hranjiv za kožu! Postoje mnogi slučajevi poboljšanja u rješavanju problema kože kod djece (ekcemi) koji su posljedica korištenja baš ovog maslaca.

Shea maslac Ima prirodna antibakterijska svojstva i izvrstan je za sprječavanje strija, za zacjeljivanje rana i kao tretman protiv starenja kože. On u svom prirodnom obliku ima  SPF od oko 5 i može se koristiti i kao dnevna krema za sunčanje. Koristim shea maslac u losionima, deozdoransima, kremi za lice, losionu za bebe,  i mnogim drugim receptima! Ovo je vrhunska namirnica sa kojom dobijate vrhunski proizvod.

3. Kakao maslac

Kakao maslac je još jedan "maslac" koji je izvrstan dodatak prirodnim receptima. Također je sastavni dio organske domaće čokolade. Ima omaljujući čokoladnu miris i volim ga miješati sa mentom ili citrusima u losionima, sapunima ili kremi za lice. Shea maslac i kakaov maslac mogu zamijeniti jedan drugog u receptima, iako moji omiljeni recepti sadrže i shea maslac, i kakao maslac i kokosovo ulje.

4. Pčelinji vosak

Pčelinji vosak je odlično prirodno sredstvo za zgušnjavanje, a visokokvalitetne verzije imaju blagi medni miris. Koristim pčelinji vosak u losionima, losionskim sapunima, receptima za njegu bebe, balzamima za usne , kremama za stopala, itd. Potrebno ga je jako malo da bi ispunio svoju funkciju zgušnjivača pa jedno pakiranje može trajati i do šest mjeseci.

5. Postojana ulja

Recepti za proizvode poput glatkih losiona, ulja za bebe, masti i balzama nakon brijanja često moraju biti rjeđi od kokosovog ulja pa u tim slučajevima koristim postojana ulja kao što su na primjer maslinovo ulje, bademovo ulje ili ulje sjemenki marelica (moje omiljeno ulje). Ulje marelice i bademovo ulje također imaju relativno neodređeni miris pa su vrlo praktični za korištenje u ovim slučajevima. Maslinovo ulje obično je najmanje skupo ako vam ne smeta maslinov miris u vašim receptima ili ako ga namjeravate prekriti eteričnim uljima.

6. Aru prah

Koristim aru prah za zgušnjavanje umaka pri kuhanju, a također ga dodajem i mnogim prirodnim receptima poput dezodoransa, dječjeg pudera, pelenskih krema, suhog šampona itd. Funkcionira slično poput kukuruznog škroba, ali nije GMO proizvod kao što su mnogi proizvodi od kukuruza. Također ga koristim u mojim domaćim receptima za šminku.

 

7. Esencijalna ulja

Tehnički, ova ulja nisu potrebna, ali  daju prekrasan prirodni miris u receptima za izradu prirodne kozmetike i također mogu biti vrlo dobri podizači raspoloženja. Moji favoriti su menta, lavanda, limun, naranča i sandalovina.

Ostali korisni sastojci

Neki drugi korisni sastojci koji se mogu dodati gore navedenim receptima su:

 

Suhe biljke: posebno kamilica i kalendula(neven) za recepte vezane uz njegu kože

Cinkov oksid: za pelene i kreme za sunčanje

Šećer: Nije izvrsna namirnica za jelo, ali izvrsna je za šećerne pilinge!

Soda bikarbona: za deodorant

Sol: za pilinge kod njege kože

Ostala eterična ulja

Kokosovo mlijeko: za domaći šampon

 
  Recepti - Sve