Organska kozmetika za zdravlje i ljepotu

Zdravlje je jedino pravo bogatstvo koje čovjek može posjedovati. U nastojanju održanja tog bogatstva sve veći broj ljudi se okreće konzumaciji organske hrane i upotrebi organskih proizvoda. U te proizvode se svakako ubrajaju i kozmetički preparati koji su nasreću sve dostupniji, a zbog povećane konkurentnosti tržišta i sve jeftiniji. Onima koji su tek odlučili svome tijelu podariti samo zdravo, ali nisu sigurni što je zapravo "organska kozmetika" pobliže ćemo pojasniti ovaj termin.

Što je organska kozmetika?

Organski kozmetički proizvodi podrazumijevaju preparate za higijenu, njegu i uljepšavanje koji nisu bili u doticaju s pesticidima i drugim štetnim tvarima, koji ne sadrže genetski modificirane sastojke, PER emulgatore, konzervanse, parabene, sintetske mirise i koji su proizvedeni isključivo od prirodnih, provjerenih i kontroliranih komponenta. Sva organska kozmetika podliježe vrlo strogoj kontroli, nakon koje proizvodi koji zadovoljavaju zadane kriterije dobivaju certifikat Ecocert (Ecocert - organizacija koja kontrolira certificiranje bioloških proizvoda). Taj certifikat je potvrda da proizvod sadrži isključivo organske sastojke i da u potpunosti zadovoljava ekološke standarde.

Kako prepoznati organsku kozmetiku?

Tržište je zaista preplavljeno proizvodima na čijoj se ambalaži može pronaći riječ "organsko". No, nužno je znati da je velika razlika između pravih organskih proizvoda i onih koji to nisu, odnosno koji su djelomično organski. Naime, prava organska kozmetika je ona koja u sebi sadrži apsolutno sve komponente dobivene ekološkim uzgojem. Za razliku takvih, postoje i proizvodi u čijem sastavu su samo jedan ili dva sastojka organskog porijekla, dok ostali sastojci to nisu. Takvi proizvodi se ne mogu deklarirati kao prava organska kozmetika, unatoč tome što se na njihovoj ambalaži ili deklaraciji može pronaći ta čarobna riječ "organsko".

Zašto koristiti organsku kozmetiku?

Svi znamo da je koža naš najveći organ koji upija sve s čim dolazi u doticaj. Zamislite samo koliku štetu činite tijelu ako cijelu površinu kože namažete nekim losionom za tijelo koji je prepun štetnih sastojaka. Ti štetni sastojci kroz kožu prodiru u krvotok kao i u svaku stanicu u tijelu te ostavljaju višestruke negativne posljedice na cijeli organizam.

Samo neke od posljedica djelovanja štetnih kozmetičkih preparata su alergijskih reakcije, iritacija kože, očiju, vlasišta, isušivanje kože, hiperpigmentacija ili depigmentacija kože, hormonski poremećaji, ali i povećan rizik od pojave mnogih opasnih bolesti pa čak i raka.

Široku paletu provjerenih organskih kozmetičkih proizvoda možete pronaći u web shopu Priroda i društvo, u rubrici kozmetika, ili u našoj trgovini Priroda i društvo na adresi Ozaljska 71 u Zagrebu.