Blanširani bademi i lješnjaci: sve što trebate znati o njihovoj pripremi

Blanširani bademi i lješnjaci su postali izuzetno popularni u posljednjih nekoliko godina, a mnogi ljudi ih smatraju zdravijom alternativom klasičnim grickalicama. Blanširani bademi i lješnjaci su orašasti plodovi koji su podvrgnuti procesu blanširanja, što znači da su kratko kuhani u vodi, a zatim oguljeni. Ovaj proces uklanja vanjski sloj kože s badema i lješnjaka, što ih čini lakše probavljivima.

Blanširani bademi i lješnjaci su bogati hranjivim tvarima kao što su vlakna, proteini, zdrave masti, vitamini i minerali. Bademi su posebno bogati vitaminom E, koji je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima, dok lješnjaci sadrže velike količine magnezija, koji igra važnu ulogu u zdravlju srca. Osim toga, blanširani bademi i lješnjaci su izvrsni izvor energije i mogu pomoći u održavanju osjećaja sitosti, što ih čini idealnom zdravom grickalicom.

Što su Blanširani Bademi i Lješnjaci

Blanširani bademi i lješnjaci su orašasti plodovi koji su prošli kroz proces blanširanja. Blanširanje je postupak kojim se uklanja tanki smeđi sloj kože koji prekriva orašasti plod. Kožica badema i lješnjaka može biti gorak okus, pa se blanširanjem dobiva ugodniji okus i tekstura.

Blanširani bademi i lješnjaci su često prisutni u zdravoj prehrani jer su bogati hranjivim tvarima. Oba orašasta ploda su bogata proteinima, vlaknima, zdravim mastima, vitaminima i mineralima. Na primjer, bademi su bogati vitaminima E, B2 i B3, dok su lješnjaci bogati vitaminima E i B6.

Blanširani bademi i lješnjaci se mogu konzumirati sirovi ili pečeni. Pečeni orašasti plodovi su često prženi u ulju ili tostirani u pećnici. Međutim, blanširani orašasti plodovi se obično konzumiraju sirovi ili se koriste u receptima za pripremu raznih jela, kao što su kolači, torte, sladoledi i druge slastice.

Ukratko, blanširani bademi i lješnjaci su ukusni i zdravi orašasti plodovi koji se često koriste u zdravoj prehrani. Blanširanjem se uklanja kožica koja može biti gorak okus, a dobiva se ugodniji okus i tekstura.

Povijest i Porijeklo

Bademi i lješnjaci su orašasti plodovi koji su se koristili u prehrani još u antičko doba. Ovi ukusni plodovi su bili dio prehrane i kulture u mnogim dijelovima svijeta. U nastavku su navedene neke od najznačajnijih regija u kojima su se uzgajali bademi i lješnjaci.

Bademi u Italiji

Italija je jedna od najvećih proizvođača badema u Europi. Bademi su se uzgajali u Italiji još u doba Rimskog carstva. Danas se najviše uzgajaju u regijama Siciliji, Apuliji i Kalabriji. Talijanski bademi poznati su po svom bogatom okusu i visokoj kvaliteti.

Lješnjaci u Španjolskoj

Španjolska je jedna od najvećih proizvođača lješnjaka u svijetu. Lješnjaci se uzgajaju u regijama Kataloniji, Aragoniji i Valenciji. Španjolski lješnjaci su poznati po svom slatkom okusu i visokoj kvaliteti.

Bademi u Grčkoj

Grčka je jedna od najstarijih regija u kojima se uzgajaju bademi. Bademi su se uzgajali u Grčkoj još u doba antičke Grčke. Danas se najviše uzgajaju na otoku Eviji i u regiji Kozani. Grčki bademi poznati su po svom bogatom okusu i visokoj kvaliteti.

Bademi u Maroku

Maroko je jedna od najvećih proizvođača badema u Africi. Bademi se uzgajaju u regijama Meknes i Fez. Marokanski bademi poznati su po svom bogatom okusu i visokoj kvaliteti.

Kalifornijski Bademi

Kalifornija je najveći proizvođač badema u svijetu. Bademi se uzgajaju u regijama San Joaquin Valley i Sacramento Valley. Kalifornijski bademi poznati su po svojoj veličini i kvaliteti.

Blanširanje Badema

Blanširanje badema je proces kojim se uklanja ljuska sa sirovih badema kako bi se dobila glatka i mekana tekstura badema. Ovaj proces također pomaže uklanjanju gorčine koja se nalazi u kožici badema.

Proces Blanširanja

Postoji nekoliko načina za blanširanje badema, ali najčešći način je korištenje vruće vode. Priprema je vrlo jednostavna i sastoji se od sljedećih koraka:

  1. U velikoj posudi zakuhajte dovoljno vode da prekrije sve bademe.
  2. Dodajte sirove bademe u kipuću vodu i ostavite ih da se kuhaju točno jednu minutu.
  3. Nakon jedne minute, procijedite bademe i odmah ih stavite u posudu s hladnom vodom kako bi se zaustavio proces kuhanja.
  4. Lagano utrljajte bademe između prstiju kako bi se uklonila kožica i ostavite ih da se osuše na papirnatom ručniku.

Nakon što su bademi blanširani, mogu se koristiti u raznim receptima ili se mogu pohraniti u zatvorenoj posudi na hladnom i suhom mjestu do tri mjeseca.

Važno je napomenuti da se blanširanje badema može obaviti i suhim putem, ali ova metoda zahtijeva više vremena i truda.

 
  Savjeti - Sve