Cejlonski cimet

Cejlonski cimet smatra se zdravijom od dvije vrste cimeta koje postoje, uz cejlonski cimet, tu je i kineski cimet. Cejlonski cimet dobiva se od zimzelenog drveta koje pripada obitelji lovora a njegovi se mladi izdanci režu i suše te se iz njih dobiva nama poznati prah.  Kineski cimet naziva se i kasija cimetom, istraživanja pokazuju kako nema blagotvorna svojstva poput cejlonskog i dugoročno može ostaviti posljedice na jetri.

Ayurveda predlaže korištenje cejlonskog cimeta kod problema koji se pojavljuju vezani uz probavu kao i dijabetes. Drevna kineska medicina cejlonski cimet koristi u svrhu liječenja bakterija i virusa kod prehlade, glavobolje, mučnine i slabosti organizma. Budući da je ova vrsta cimeta bogata antioksidansima kao i fenolima koji su glavni u borbi protiv upala i infekcija u tijelu jedan je od glavnih sastojaka koji se preporučuju u takvim slučajevima.

Alzheimerova bolest
Primamljivi miris cimeta uz koji vežemo lijepe i pozitivne stvari nije samo još jedan lijepi miris, udisanje cimeta potiče moždane vijuge na rad i podiže raspoloženje i energiju cijelog organizma. Studije su dokazale kako redovito konzumiranje cimeta može smanjiti mogućnost pojave Alzheimerove bolesti te ukoliko se počme koristiti tek nakon pojave bolesti umanjuje i usporava daljnje simptome i razvoj iste.

Med i cimet
Danski znanstvenici proveli su istraživanje i terapiju nad pacijentima oboljelim od bolesti mišića i kostiju – arteroskleroze. Pacijentima su svakoga dana, sedam dana za redom davali kao terapiju pola čajne žličice cimeta pomiješane sa jednom čajnom žličicom meda. Rezultati terapije nakon sedam dana korištenja pokazali su smanjenje i olakšanje bolova koje bolest uzrokuje. Mjesec dana od početka uzimanja ove vrste terapije studija je prikazala značajno smanjenje simptoma i bolova bolesti.
Istraživanje provedeno u Americi pokazalo je kako cimet pomaže pri smanjenju stanica nosioca raka u organizmu i njihovom sporijem širenju i razvitku u tijelu. Rak koji pogađa kosti kao i probavni sustav tijela pokazao se kao područje na kojem med i cejlonski cimet također imaju pozitivan utjecaj.
Leukemija, nastanak i širenje limfoma također je polje na kojem je pripravak meda i cimeta pojavio kao prirodan lijek koji čini pozitivne pomake.

Cejlonski cimet kao obavezan dodatak kućnoj ljekarni
Ako još uvijek nemate cejlonski cimet kod kuće, uvjeriti ćemo vas da ga jednostavno morate imati!
Cimet pospješuje topljenje masnih naslaga u organizmu i sprječava loš zadah; pomaže kod upala i infekcija te simptoma prehlade i gripe; ublažava upale mišića i bolove u njima; smanjuje predmenstrualne tegobe i menstrualne bolove.

Ukoliko još nemate svoju prirodnu kućnu ljekarnu cejlonskim cimetom ju je dobro započeti!

Galerija slika:

 
  Savjeti - Sve