Hummus – najbolji namaz na svijetu

Hummus je delicija u koju će se vaše nepce zaljubiti već na prvi okus. Riječ je o ukusnom i zdravom namazu od slanutka koji s pravom nosi titulu najboljeg i najzdravijeg namaza na svijetu. To i ne čudi jer osnovni sastojci ove super namirnice, osim slanutka su maslinovo ulje, češnjak i limun. Prema originalni receptu u ovaj namaz se dodaje i tahini (pasta od sezama). Ostali sastojci mogu uključivati peršin, papar, masline, metvicu i dr.

Hummus je neizostavan specijalitet arapske kuhinje. Potječe iz Egipta, koristi se već 2000 godina, a njegov okus do danas je osvojio gotovo cijelu planetu. Izuzetno je popularan i kod nas, bilo da se radi o gotovom proizvodu ili pak deliciji iz kućne radinosti.

Hummus namazi su bogata riznica proteina, vitamina i minerala. Po visokom udjelu posebno se ističu vitamin C te mineral željezo. Proteini su jedan od osnovnih izvora energije, hrana za mišiće, čuvari vezivnog tkiva, prijatelji imuniteta. Vitamin C je snažan antioksidans koji ima brojne zadaće – potiče detoksikaciju, stimulira imunološki sustav, brine o zdravlju krvnih žila, čuva zube i kosti, suzbija urinarne infekcije, štiti vid i oči, ublažava stres i depresiju. Željezo je od ključne važnosti za zdravlje cijelog organizma, a posebno srca i krvožilnog sustava.

Osim spomenutih nutrijenata koji su u hummusu prisutni u zavidno visokim količinama tu su još i omega 3 masne kiseline, folna kiselina, vitamin B6 te minerali mangan i bakar. Sve navedeno čini ovaj namaz super hranjivom i zdravom namirnicom od koje organizam dobiva višestruke beneficije.

Hummus se najčešće konzumira kao namaz za tost ili sendviče, a može se koristiti kao prilog predjelu ili glavnom jelu, kao preljev za salate ili jela od tjestenine te kao umak za jela od povrća.

Zahvaljujući velikom broju recepata dostupnih na Internetu, možete se okušati u pripremi ovog super namaza u vlastitoj kuhinji. Međutim, ako niste ljubitelj eksperimentiranja s namirnicama i pomalo se ustručavate isprobavati nove recepte, tada se odlučite za gotovi hummus namaz.

Karakteristike ovog proizvoda možete pogledati u Priroda i društvo web shopu, a budući da se nalazi u kategoriji Hladno i smrznuto kupiti ga možete isključivo osobno u našoj trgovini Priroda i društvo na adresi Ozaljska 71.