Pričajmo malo o vaniliji

Sladoled s okusom vanilije, vanilija u kolačima, u kavi... Obožavate vaniliju na sve moguće načine jer je tako neodoljivo ukusna, zar ne? No jeste li pomislili kakvi su utjecaji ove biljke na vaš organizam?

Vanilija sadrži vitamin B, niacin, pantotenske kiseline, tiamin, riboflavin i piridoksin te glavne minerale iz skupine kao što su kalij, kalcij, cink, mangezij i željezo.

Vanilija je odličan izbor ukoliko imate probleme s aknama, prištićima i ostalim problemima na koži.

Imate li zubobolje ili opekotine vanilija će vam pomoći smanjiti bol mirisnim oblozima koji se mogu napraviti.

Vanilija je prirodni antioksidans, osim što čisti organizam i vraća ga u ravnotežu ona također smanjuje stres i napetost svojim sastavom.

Problemi sa probavnim traktom, mučnine, težina u trbuhu te nadutost mogu se riješiti konzumiranjem vanilije. Ona se također  preporuča trudnicama koje imaju jutarnje mučnine.

Miris koji ima utjecaj

Istraživanja su dokazala kako miris vanilije opušta duh i tijelo te stimulira živčane stanice na regeneraciju i odmor.

Vanilija je u prošlosti, u drevnim kulturama štovana kao moćan afrodizijak što je kasnije potvrđeno njenim djelovanjem na impotenciju i libido. Bez obzira radi li se o svijeći sa vanilijinim mirisom ili mahunarki, utjecaj će biti isti.

Mahunu vanilije upotrjebite dvaput

Jeste li znali da mahunarku možete iskoristiti dva puta? Mahunu prerežite i iskoristite sjemenke kao i inače, no mahunu nemojte baciti.

Šećer sa okusom vanilije - iskorištenu mahunu stavite u posudu sa šećerom i zatvorite ju. Šećer će upiti arome vanilije i imati ćete svoj vanilin šećer.

Ekstrakt od vanilije - dvije mahune vanilije, jedna čaša votke. Ulijte tekućinu u posudu koju možete zatvoriti i u nju stavite mahune. Posudu zatvorite i stavite na tamno mjesto, svako toliko ju protresite. Nakon dva mjeseca vaš ekstrakt je gotov. Potrebno ga je čuvati u tamnoj bočici koja je hermetički zatvorena.

 
  Savjeti - Sve