Savjeti za pravilnu brigu o svježim proizvodima

Pravilno skladištenje voća i povrća izuzetno je bitan faktor jer, ako pogriješite u ovome, vaše voće i povrće trunuti će brže. Svi znamo kako se loše osjećamo kad moramo baciti neko ukusno voće samo zato što je istrunulo.

Neki od ovih proizvoda zahtijevaju pomno planiranje, morate znati kako ćete ih najbolje I najdulje sačuvati. Dobro je investirati u ovo jer u suprotnome taj novac gubite bacanjem hrane!

Razdvojite ih!

Neko voće i povrće jednostavno ne funkcionira zajedno zato što dio obično izlučuje etilen, plin koji nastaje zbog hormona biljaka. Neka hrana ne funkcionira dobro u prisutstvu navedenog plina I onda brže istrune, a zapravo se radi samo o tome da ste ju stavili u istu zdjelu s nečim drugim čemu je ovaj plin sastavnica.

Najveći proizvođači etilena su marelice, dinje, smokve, banane, rajčice, avocado, nektarine, breskve, kruške i šljive.

Ovo povrće ćete morati držati u frižideru.

Jabuke, marelice, dinje, smokve i dinja sasvim dobro funkcioniraju slojevito, ali neke ćete proizvode morati raširiti u zdjeli : kupine, borovnice, maline i jagode. One su vrlo vlažne i dulje će trajati ako nisu jedne na drugima, a iz istog razloga bi bilo najbolje da ih perete tek prije konzumacije.

Neko povrće najbolje funkcionira kad je razdvojeno u zasebne plastične vrećice. Primjerice: brokula, salata, grašak, cvjetača, mrkva, grašak, rotkvice i kukuruz. Čak  bi se i mladi  luk trebao staviti zasebno u frižider.

Što držati u papirnatim vrećicama?

Gljive i bamija vole svoj prostor u papirnatim vrećicama, isto kao i artičoke, šparoge, prokulice, kupus, trešnje, grožđe, grah, špinat, šljive, tikvice… Klasično bilje (pogotovo začinsko) najbolje je držati u istim takvim vrećicama odmah nakon branja ili kupovine.

Koji proizvodi mogu stajati izvan frižidera?

Obično se radi o tvrđoj hrani koja ima jaku koru, primjerice: krastavci, patlidžan, češnjak, đumbir, citrusi, limun, limeta, mango, naranče, peršin, ananas, lubenica…

Tikvice i  krumpir

Sve vrste tikvica, bundeva I krumpira (tako i  batata)najbolje je držati u hladnom i suhom okruženju. Luk  i krumpir uvijek držite odvojeno! Oni proizvode plinove koji će natjerati onog drugog da nevjerojatno brzo istrune…

Specijalan slučaj su pak jabuke.

Njih je najbolje držati izvan direktne sunčeve svjetlosti. Možete ih držati u nekoj zdjeli, vrećici s rupama ili jednostavno na nekom elementu. Mnogi ljudi ih stavljaju i  u frižidere da osiguraju hrskavost.

Nešto više o etilenu

Sam po sebi, on nije štetan za vas. Nema miris niti okus i zapravo ne uzrokuje nikakve negativne efekte. Ono što on čini jest da čini hranu trulom I stoga funkcionira protiv vas. Ako želite da hrana brže istrune (ako radite kompost ili slično) onda je dobro u zatvorenu zdjelu staviti povrće I voće koje ga proizvodi.

Držanje hrane svježom više je nego samo estetski dojam i okus. Bitno je uštedjeti novac, jer prosječna europska obitelj godišnje baca veliku količinu hrane.

 
  Savjeti - Sve