Organska hrana za znatiželjne
Pitate li se što je tako hipi u oragnskoj hrani? Znate li što je to? Ako ste zainteresirani za prelazak na organsku hranu, ili samo znatiželjni onda čitajte dalje... Organska prehrambena industrija je doživjela ogroman rast u posljednjih nekoliko godina. Povećana potražnja dovela je do povećane proizvodnje, stvaranju općih standarda i pravne definicije organske hrane.
Većina zemalja usvojila je zakone i standarde za uniformnost u okviru organske proizvodnje i prerade. To eliminira zbrku na tržištu uz zaštitu potrošača i proizvođača.
Definicija organske hrane
Organska hrana je ona koja se uzgaja bez upotrebe sintetičkih (i često otrovnih) kemikalija, pesticida, gnojiva i drugih štetnih djelovanja.
Stoka koja se uzgaja za domaću potrošnju ne dobiva injekcije hormona (umjetni rast), i rutinski im se ne daju antibiotici. Postupak obrade proizvoda je potpuno bez kemikalija.
Organska hrana uključuje proizvode kojim su uzgojeni korištenjem tehnika koje koristi cijeli okoliš; tla, vode, zraka, životinja i ljudi.
Podrijetlo organske organske hrane
Organska hrana je postojala na tržištu puno prije nego se utvrdila njena pravna definicija . Prirodno, jer je uzgoj bez kemikalija stoljećima uobičajen među malim poljoprivrednim gospodarstvima. Prije nego što je nedavno došlo do povećane potražnje za organskim proizvodima, lokalna gospodarstva i tržišta su jedini izvor za svježu organsku hranu.
Koja je hrana organska?
Kada mislite na organsku hranu, voća i povrća su stavke koje obično dolaze u obzir. Sada postoji i mnogo veći izbor organske hrane na tržištu. Danas postoji mogućnost organskog uzgoja za skoro sve! Organsko meso; organske mliječne proizvode; organske žitarice tjestenina i žitarice; čak možete pronaći organske slastice, čokolada, piva i vina.
Što su certifikati za organske proizvode?
Danas postoje organski standardi i certificirani zakoni koji reguliraju tržište i osiguravaju potrošačima proizvoda zaista prave organske proizvode, ali još uvijek postoje mnoge male farme koje koriste isključivo metode organskog uzgoja ali nemaju certifikat. Ne mogu si sve organske farme priuštiti troškove certificiranja, što znači da njihova hrana neće nositi oznaku organski iako je proizvedena po istim standardima.
Postupak prijave za certificiranje je vrlo skup i dugotrajan. Certificirana organska farma mora predočiti izvješća u svezi korištenja zemljišta za prošlost i budućnost. Stroga evidencija i godišnji izravni nadzor moraju se obavljati kako bi osigurali kvalitetu i autentičnost.
Organski standardi i propisi reguliraju sve aspekte organske proizvodnje, uključujući usjeve i stoku. Ključ za uspješnu organsku proizvodnju je da se koristi što manje neobnovljivih resursa moguće što je promicanje zdrave prakse za biljni i životinjski svijet, tlo, vodu i zrak. Organski uzgoj uključuje tehnike rasta bez kemikalija koristeći organske sjemenke. Usjevi su uzgojeni bez zračenja ili korištenja genetskih modifikacija. Organska hrana mora se uzgajati bez kemijske obrade, bez umjetnih (sintetskih) aditiva, konzervansa ili drugih sastojaka.
Uz izbjegavanje hormona i antibiotika , životinje uzgojene za proizvodnju organske hrane uživaju u otvorenim prostorima, prostranom smještaju i organskoj hrani. Prema tome, meso i mliječni proizvodi su bez sintetičkih kemijskih ostataka. Organska hrana je novi termin za prirodne proizvode koji su stoljećima bili normalna stvar. Nedavni napredak na tržištu donio je globalnu pozornost prednostima organske prehrane, i većina vlada je osigurala potrošačima zakone koji im omogućuju kupnju kvalitetnog i provjerenog organskog proizvoda.
organska hrana u hrvatskoj biohrana zdrava hrana online shop zdrava hrana recepti trgovina zdravom hranom organska hrana zagreb zdrava hrana zagreb dostava web shop zdrave hrane organska hrana bio hrana online eko hrana bio hrana trgovina zdrave hrane zdrava hrana biotrgovina priroda i društvo priroda i društvo biotrgovina