Glikemijski indeks - tablica

Glikemijski indeks (GI) je mjerna jedinica koja pokazuje koliko brzo konzumiranje određene hrane utječe na razinu šećera u krvi. Namirnice s visokim GI-om brzo podižu razinu šećera u krvi, dok namirnice s niskim GI-om sporije podižu razinu šećera u krvi. Upravo zbog toga, poznavanje GI-ja namirnica može biti od velike koristi u planiranju zdrave prehrane.

U tablici glikemijskog indeksa hrane može se pronaći vrijednosti GI-ja za različite vrste namirnica. Ova tablica može biti korisna za osobe koje žele kontrolirati razinu šećera u krvi, posebno za osobe s dijabetesom. Također, poznavanje GI-ja hrane može pomoći u izboru namirnica koje će osigurati dugotrajniji osjećaj sitosti i stabilniju razinu šećera u krvi.

Uz GI, važno je uzeti u obzir i druge čimbenike koji utječu na razinu šećera u krvi, poput količine unesenih namirnica, načina pripreme hrane te kombinacije namirnica u obroku. Stoga, preporučuje se konzultirati se s nutricionistom pri planiranju prehrane.

Što Je Glikemijski Indeks?

Glikemijski indeks (GI) je mjera koja se koristi za utvrđivanje koliko brzo hrana koju jedemo podiže razinu šećera u krvi. Ova mjera se odnosi na količinu dostupnih ugljikohidrata u hrani, a ne na količinu šećera koji se nalazi u njoj.

Namirnice s visokim GI vrijednostima brzo podižu razinu šećera u krvi, dok namirnice s niskim GI vrijednostima to čine sporije. Namirnice s visokim GI vrijednostima često uzrokuju nagli porast šećera u krvi, što može dovesti do osjećaja umora, glavobolje i nervoze.

GI vrijednosti se mjere na ljestvici od 0 do 100, pri čemu se čista glukoza smatra referentnom vrijednošću s GI vrijednošću od 100. Namirnice s GI vrijednosti manjom od 55 smatraju se namirnicama s niskim GI vrijednostima, dok one s vrijednostima između 56 i 69 imaju srednju GI vrijednost. Namirnice s GI vrijednosti većom od 70 smatraju se namirnicama s visokim GI vrijednostima.

Primjeri namirnica s niskim GI vrijednostima uključuju mahunarke, cjelovite žitarice, orašaste plodove i povrće. S druge strane, namirnice s visokim GI vrijednostima uključuju bijeli kruh, tjesteninu, slatkiše i gazirana pića.

Praćenje GI vrijednosti namirnica može pomoći u održavanju stabilne razine šećera u krvi, što je posebno važno za osobe s dijabetesom. Međutim, važno je naglasiti da GI vrijednosti ne uzimaju u obzir količinu hrane koju jedemo, pa je i dalje važno paziti na ukupni unos ugljikohidrata i kalorija.

Utjecaj Glikemijskog Indeksa na Dijabetes

Glikemijski indeks (GI) je mjera kojom se uspoređuje vrijednost glukoze u krvi nakon unosa određene vrste hrane, u odnosu na referentnu vrijednost. Prema istraživanjima, dijabetičari bi trebali obratiti posebnu pozornost na glikemijski indeks namirnica koje konzumiraju.

Namirnice s visokim GI vrijednostima uzrokuju nagli skok razine šećera u krvi, što dovodi do povećane proizvodnje inzulina. Dugotrajno povećanje razine inzulina u organizmu može dovesti do razvoja dijabetesa tipa 2.

S druge strane, namirnice s niskim GI vrijednostima sporije oslobađaju šećer u krvotok, što održava stabilnu razinu glukoze u krvi. To smanjuje potrebu za inzulinom, što je posebno važno za dijabetičare.

Praćenje razine glukoze u krvi važno je zbog načina na koji glukoza djeluje u organizmu, a posebno je važno kod osoba koje boluju od dijabetesa. Visoka razina glukoze u krvi može uzrokovati oštećenja živčanog sustava, bubrega, krvnih žila i očiju.

Stoga, dijabetičari bi trebali birati namirnice s niskim ili umjerenim GI vrijednostima. Tablica glikemijskih indeksa namirnica može pomoći u odabiru namirnica s nižim GI vrijednostima.

Uz to, važno je napomenuti da količina konzumirane hrane također utječe na razinu glukoze u krvi. Glikemijsko opterećenje (GL) je poboljšanje koncepta GI jer uzima u obzir GI i količinu ugljikohidrata u realnoj količini konzumirane hrane. Stoga, osim glikemijskog indeksa, dijabetičari bi trebali obratiti pozornost i na količinu konzumiranih namirnica.

Ukratko, odabir namirnica s niskim ili umjerenim GI vrijednostima može biti koristan za prevenciju i terapiju dijabetesa. Dijabetičari bi trebali koristiti tablicu glikemijskih indeksa namirnica i pratiti količinu konzumirane hrane kako bi održali stabilnu razinu glukoze u krvi.

Namirnice i Njihov Glikemijski Indeks

Glikemijski indeks (GI) je mjera koja pokazuje koliko brzo hrana podiže razinu šećera u krvi. Namirnice s visokim GI vrijednostima brzo podižu razinu šećera u krvi, dok namirnice s niskim GI vrijednostima to rade sporije.

U nastavku je tablica nekih namirnica i njihovih GI vrijednosti:

Namirnica GI vrijednost
Proso 71
Med 55
Pir 71
Glukoza 100
Lubenica 72
Kukuruzne pahuljice 81
Raženi kruh 68
Kukuruz 70
Ananas 66
Smokve 61
Jogurt 33
Kokice 65
Čokolada 40
Grožđe 59
Grašak 54
Brašno (bijelo) 85
Integralno brašno 51
Jabuka 38
Breskve 42
Badem 0
Soja 18
Trešnje 22
Jagode 41
Patlidžan 15
Mrkva 71
Bundeva 75
Repa 64
Kus-kus 65
Banana 62
Kivi 53
Riža 73
Palenta 68
Ječam 28
Marmelada 49
Integralna tjestenina 42
Kokos 45
Slanutak 35
Sezam 36
Nektarine 43
Dunja 35
Hummus 6
Malina 26
Crveni ribizl 34
Artičoke 15
Bijeli kruh 70
Jabuke 38
Sladoled 61
Čips 56
Voće (općenito) različito
Kukuruzni sirup 115
Pivo 110
Modificirani škrob 85
Celer 15
Tapioka 70
Limun 20
Kupus 10
Kesten 54
Dinja 65
Mango 56
Datulje 42
Rižin sirup 98
Kukuruzno brašno 85
Njoki 95
Pšenični griz 85
Kruh sa šećerom 70
Škrob 100
Inzulin 100
Vlakna 0
Suncokretove sjemenke 75
Divlja riža 35
Bijeli grah 69
Mahune 55
Mlijeko 32
Bademovo mlijeko 30
Kupina 25
Zelena leća 32
Crni ribizl 25
Pečeni krompir 85
Gazirana pića 65
Rižino mlijeko 79
Tamna čokolada 23
Slatki krompir 54
Paradajz 38
Dekstroza 100
Javorov sirup 54
Grožđice 59

Važno je napomenuti da GI vrijednost ne mora uvijek biti jednaka kod svih namirnica iste vrste. Na primjer, GI vrijednost jabuke može varirati ovisno o vrsti jabuke, zrelosti, načinu pripreme i drugim čimbenicima.

Uzimanje u obzir GI vrijednosti hrane može

Kako Kontrolirati Glikemijski Indeks

Kontroliranje glikemijskog indeksa hrane može biti ključno za održavanje zdravog nivoa glukoze u krvi. Kada hrana bogata ugljikohidratima konzumira, nivo glukoze u krvi raste, što dovodi do oslobađanja inzulina. Inzulin je hormon koji pomaže tijelu da apsorbira glukozu i koristi je kao energiju. Međutim, prekomjerno oslobađanje inzulina može dovesti do problema s metabolizmom, uključujući dijabetes tipa 2.

Evo nekoliko načina kako kontrolirati glikemijski indeks hrane:

  • Odaberite hranu s nižim glikemijskim indeksom: Hrana s nižim glikemijskim indeksom sporije oslobađa glukozu u krvotok, što znači da će nivo glukoze u krvi ostati stabilniji. Primjeri hrane s nižim glikemijskim indeksom uključuju cjelovite žitarice, povrće, mahunarke i orašaste plodove.

  • Kombinirajte hranu: Kombiniranje hrane bogate ugljikohidratima s proteinima i zdravim mastima može usporiti apsorpciju glukoze u krvotok. Primjeri uključuju konzumiranje cjelovitog kruha s avokadom ili jajima, ili dodavanje orašastih plodova salati.

  • Pijte vodu: Pijenje vode prije i tijekom obroka može pomoći u usporavanju apsorpcije glukoze u krvotok.

  • Pazite na veličinu porcija: Kontroliranje veličine porcija može pomoći u smanjenju unosa ugljikohidrata i održavanju stabilnog nivoa glukoze u krvi.

  • Vježbajte: Vježbanje može pomoći u smanjenju nivoa glukoze u krvi i povećanju osjetljivosti na inzulin.

Kontroliranje glikemijskog indeksa hrane može biti korisno za održavanje zdravog nivoa glukoze u krvi i sprečavanje problema s metabolizmom. Odabir hrane s nižim glikemijskim indeksom, kombiniranje hrane, pijenje vode, kontroliranje veličine porcija i vježbanje su neki od načina kako to postići.

Zaključak

Glikemijski indeks (GI) namirnica je važan pokazatelj koji mjeri koliko brzo hrana podiže nivo glukoze u krvi. Namirnice sa visokim GI brzo podižu nivo glukoze u krvi, dok namirnice sa niskim GI postepeno podižu nivo glukoze u krvi.

GI je važan za osobe koje žele pratiti nivo glukoze u krvi, posebno osobe koje boluju od dijabetesa. Visok GI može dovesti do povećanja nivoa inzulina u krvi, što može dovesti do povećanja rizika od razvoja dijabetesa tipa 2.

Namirnice sa niskim GI su bolje za održavanje stabilnog nivoa glukoze u krvi, dok namirnice sa visokim GI treba izbjegavati ili konzumirati umjereno. Međutim, važno je imati na umu da GI nije jedini faktor koji treba uzeti u obzir pri odabiru hrane.

Osobe koje žele smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 trebaju smanjiti unos namirnica sa visokim GI i povećati unos namirnica sa niskim GI. Također, trebaju se pridržavati zdrave prehrane i redovito vježbati kako bi održali zdravu tjelesnu težinu i smanjili rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Ukratko, GI je važan pokazatelj koji može pomoći u održavanju stabilnog nivoa glukoze u krvi. Osobe koje žele smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 trebaju smanjiti unos namirnica sa visokim GI i povećati unos namirnica sa niskim GI, ali trebaju se pridržavati zdrave prehrane i redovito vježbati kako bi održali zdravu tjelesnu težinu i smanjili rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Često postavljana pitanja

Koje su namirnice s visokim glikemijskim indeksom?

Namirnice s visokim glikemijskim indeksom obično su one koje sadrže velike količine jednostavnih šećera i brzo se probavljaju. Primjeri uključuju bijeli kruh, bijelu rižu, slatkiše, gazirana pića i krumpir.

Koje su namirnice s niskim glikemijskim indeksom?

Namirnice s niskim glikemijskim indeksom su one koje se sporije probavljaju i ne uzrokuju velike fluktuacije razine šećera u krvi. Primjeri uključuju cjelovite žitarice, mahunarke, povrće i voće s niskim udjelom šećera.

Kako se izračunava glikemijski indeks?

Glikemijski indeks se izračunava uspoređivanjem razine glukoze u krvi nakon konzumacije određene hrane s razinom glukoze u krvi nakon konzumacije referentne hrane (obično glukoze). Rezultat se izražava kao postotak.

Koje su prednosti i nedostaci konzumiranja namirnica s visokim glikemijskim indeksom?

Namirnice s visokim glikemijskim indeksom mogu pružiti brz izvor energije, ali mogu dovesti do naglog porasta razine šećera u krvi, što može biti štetno za osobe s dijabetesom ili drugim problemima s regulacijom razine šećera u krvi. Također, prekomjerno konzumiranje namirnica s visokim glikemijskim indeksom može dovesti do pretilosti i drugih zdravstvenih problema.

Kako glikemijski indeks utječe na razinu šećera u krvi?

Namirnice s visokim glikemijskim indeksom uzrokuju nagli porast razine šećera u krvi, dok namirnice s niskim glikemijskim indeksom uzrokuju sporiji i stabilniji porast razine šećera u krvi. Osobe s dijabetesom ili drugim problemima s regulacijom razine šećera u krvi trebaju izbjegavati namirnice s visokim glikemijskim indeksom i konzumirati namirnice s niskim glikemijskim indeksom.

Koje namirnice treba izbjegavati ako imate problema s regulacijom razine šećera u krvi?

Osobe s dijabetesom ili drugim problemima s regulacijom razine šećera u krvi trebaju izbjegavati namirnice s visokim glikemijskim indeksom, kao što su bijeli kruh, bijela riža, slatkiši, gazirana pića i krumpir. Umjesto toga, trebaju konzumirati namirnice s niskim glikemijskim indeksom, kao što su cjelovite žitarice, mahunarke, povrće i voće s niskim udjelom šećera.

Glikemijski indeks označava brzinu kojom šećer iz namirnice utječe na razinu šećera u krvi.

U skupinu niskog glikemijskog indeksa pripadaju slatki krompir, integralna tjestenina i riža, grašak, crveni grah, zobene pahuljice, jabuka slanutak, smokve, breskve, životinjsko i biljna mlijeka, tamna čokolada, hummus. Srednjoj skupini pripadaju cikla, marmelade, banane, pšenični griz, dinja, kivi, kukuruz.

Dok u skupinu visokog glikemijskog indeksa pripadaju bijeli kruh, mrkva, kukuruzne pahuljice, pečeni krompir, datulje, med, riža, kokice, tikve, njoki.

Želite li proučiti cijelu tablicu i recepte koji se vežu uz pravilno korištenje namirnica posjetite svog liječnika.

Zapamtite, važno je hraniti se raznovrsno i kombinirati namirnice iz svih glikemijskih skupina!

 
  Novosti - Sve