Spriječite gubitak pamćenja na prirodan način

Umorni ste i zaboravni? Počeli ste gubiti ključeve, ne znate što ste danas doručkovali niti što ono morate kupiti sa popisa? Pokušajte usvojiti nekoliko prirodnih i jednostavnih koraka kojima ćete smanjiti stres i pobrinuti se za svoje moždane vijuge.

Hrana za mozak

Dijeta dobra za mozak znači da u obroku ne smije biti više od trideset posto masnoće, sa malo transmasnoća, puno povrća bogatog E i C vitaminima te beta karotenom. Na vašoj listi poželjno je slijedeće tamno zeleno lisnato povrće, povrće svijetlih veselih boja, puno povrća i biljnog ulja, orašastih plodova. Hrana bogata antioksidansima kao čaj, bobice, naranče i tamna čokolada također se moraju naći na meniju.

Vježbanje

Posve je nebitno hoćete li odabrati aerobik, fitness, pilates ili jogu i šetnju učinak na vaše kongitivne sposobnosti je isti, one će se poboljšati. Bolje ćete pamtiti, brže učiti i usvajati nova područja ukoliko uključite barem pola sata fizičke aktivnosti najmanje tri puta tjedno u svoj raspored.

Količine hrane

Jedite što zdravije i trudite se da vaši obroci budu zdravi i količinski prilagođeni vašim potrebama. Ukoliko se konstantno prejedate vaš mozak će se osjećati previše stimulirano prevelikim količinama šećera i osjećati ćete se usporeno i nećete moći razmišljati.

Šećer u krvi

Oscilacije u razini krvnog šećera mogu utjecati na pamćenje. Kako biste pravilno započeli dan jedite obroke od cjelovitih žitarica i kaše od njih koje sadrže malo umjetnih šećera. Koncentrirajte se na obroke bogate cjelovitim žitaricama i hranu koja ima niskih glikemijski indeks.

Vježbe za mozak

Svakoga dana riješite barem jednu osmosmjerku ili križaljku. Ukoliko niste ljubitelj ovakvih igara potrudite se barem posložiti puzzle ili odigrati online partiju šaha, za to barem svatko od nas ima vremena dok se vozi u javnom prijevozu, čeka u redu ili odmara.


Jednostavnim savjetima dovedite svoj mozak u savršeno stanje i brinite se za njega!

 
  Savjeti - Sve