Maslo-maslac-ghee

Ghee maslac je zapravo pročišćeni maslac koji koristimo za prženje, pečenje hrane. Može da se koristi umjesto ulja ili masti. Za razliku od običnog maslaca ne kvari se lako i ne mora da stoji u hladnjaku.

Preporučuje se za uporabu osobama koje su osjetljive na mliječne proizvode jer ne sadrži ni mliječne bjelančevine ni šećer.

Dobija se kuhanjem običnog putera na umjerenoj temperaturi dok se ne pretvori u zlatno smeđu boju. Naziva se pročićeni jer se kuhanjem iz njega izdvajaju mliječne supstance.

Kakav je sastav pročišćenog maslaca

Povjest uporabe ghee putera datira još iz vremena antičke Indije. U cijelosti se sastoji od masnoće. Pa tako 100 gr ovog putera sadrži čak 99,5 gr masti od čega su 62 posto zasićene masti.

Pročišćeni maslac sadrži omega 3, 6 i 9 masne kiseline. Naročito se za uporabu preporučuje sportašima jer se ove masnoće veoma lako apsorbuju kroz jetru i sagorevaju kao čista energija.

U 100 gr gija se nalazi i 256 gr holesterola ali i vitamin A, E i K.

Jedna žlica ghee maslaca sadrži:

112 kalorija

0 gr ugljiko hidrata

0 gr proteina

12,7 gr masti

0 gr vlakana

Često se koristi u kolačima i poslasticama kao zamjena za margarin ili ulje. Veoma lako se vari i ne izaziva napuhavanje.

Dobrobiti ghee maslaca za zdravlje

  • Osobe koje redovito u ishrani koriste ghee maslac imaju veću fleksibilnost zglobova
  • Bogat je vitaminima A, D, E, K a oni su zaslužni za razgradnju masti u tijlu
  • Sadrži određenu količinu vitamina E, koji je poznati antioksidant i čija je uloga obnova i nega suhe i oštećenje kože
  • Poboljšava memoriju
  • Pretvara vlakna u buternu kiselinu koja je izuzetno blagotvorna po crijevne bakterije, pa samim tim utiče i na regulaciju težine
  • Redovita uporaba poboljšava memoriju
  • Utiče na vid tako što ga poboljšava
  • Jača imuni sistem
  • Obezbeđuje tjelu gipkost i vitalnost
  • Smanjuje nivo štetnog kolesterola
  • Usporava proces starenja organizma
  • Koristi se za masiraje čitavog tijela jer ga prirodno zagrijeva
  • Ne sadrži laktozu pa se preporuča osobama koje su osetljive na nju
  • Odličan je za ublažavanje simptoma Kronove bolesti
  • Upotrebljava se za upale, liječi razne upale na koži, žuljeve pa čak i  lakše opekotine
  • Održava hormonski balans na normali

Kako da napravite ghee maslac

Proces dobijanja ghee maslaca nije težak ali vam treba nekoliko stvari prije nego što počnete da ga pravite.

  • Jedna dublja posuda od nerđajućeg čelika u koju može stati 3 – 4 litre vode
  • Cjediljka od 10 cm ( u nju ćete staviti gazu )
  • Plastična žlica za miješanje
  • Staklena posuda za poklopcem
  • 500 g neslanog maslaca

Maslac stavite u dublju posudu pa na laganu vatru. Najbolje je da krenete od malih temperatura i da se maslac polako i ujednačeno otapa. Pazite da ne zagori jer i to može da se desi. Dok maslac polako kuha na njegovoj površini će se pojaviti bijela pijena. Nemojte je skidati sve dok ne postane žućkasta. Tada samo žlicom skinite pijenu sa površine ali nemojte miješati maslac.

Posle nekog vremena, maslac će postati bistar ali ga ostavite još neko vrijeme neka vrije na laganoj vatri. Primijetit će te da se na dnu formiraju zlatne kuglice taloga, a na površini se smanjuje količna pjene koja postaje tamnije boje. Čak ćete čuti i pucketanje iz lonca koje nastaje zbog isparavanja vlage iz maslaca.

Ghee maslac je gotov kada se na dnu posude u kojoj ste ga kuhali pojavi karmelizirana smeđa mliječna mast, a gornji dio ostane bistar. Trebalo bi da ima miris kao pečene kokice. Ostavite ga neka se malo ohladi, pa ga procijedite kroz cjediljku (može i bez cjediljka) obloženu gazom. Sipajte ga u staklenu posudu pa ga pustite neka se skroz ohladi prije nego što ga zatvorite. Kada se skroz ohladi ghee maslac treba biti zlatno bijele boje s ugodnim mirisom.

Ayurvedski način kako da napravite ghee maslac

Ovaj način izrade podrazumeva prokuhavanje običnog mlijeka. Kad mlijeko prokuva, ostavlja se na hlađenje i to najmanje 12 sati na sobnoj temperaturi. Nakon hlađenja u njega se dodaje jogurt, pa se ostavlja da odstoji tokom cele noći. Sljedeći dan, sve zajedno se umuti sa vodom, dok se ne izdvoji čist ghee maslac.

Prilikom pravljenja ghee butera možete dodavati razno bilje i začine kako bi pojačali ukus. Na kraju ćete dobiti  aromatični puter koji će vašoj hrani dati poseban uskus.

Ako se odlučite da probate drugačiji ukus, bolje je maslac  kuhati malo duže kako bi biljke i začini pojačali ukus. Začinsko bilje po želji dodajte kada se buter otopi i ostavite ga sve do kraja procesa.

Mere opreza i nuspojave

Nikakvi neželjeni efekti kod uporabe ovog pročišćenog putera nisu poznati. S obzirom da je potpuno prirodna namirnica u pitanju mogu  ga koristiti svi i djeca, i starije osobe pa čak i trudnice.

Trudnice ga mogu koristiti i kao preparat protiv strija, a inače je odličan za negu kože.

Ipak, sa unosom ghee maslaca nemojte preterivati jer otvara apetit. Posebno na unos obratite pažnju ako ste na dijeti.

Još jedna bitna stvar je da ghee maslac nije veganski proizvod pa je poželjno da se osobe na vegetarijanskoj prehrani ipak drže kokosovog ulja ili nekih drugih masti bez mlijeka.

Ako ga konzumirate umjereno, može biti veoma dobar za vaše zdravlje. Međutim, ako preterujete sa njegovim unosom može doći do dijareje. Dugoročno, masna ishrana može dovesti do pretjeranog debljanja i raznih srčanih problema.

Gdje kupiti prirodni maslac ghee

U našem web shopu Priroda i društvo ili u našoj trgovini na adresi Ozaljska 71 u Zagrebu možete nabaviti Ghee ili maslo.

 
  Savjeti - Sve