Ayurveda je tradicionalni način liječenja

Ayurveda je tradicionalni način liječenja koji svoje korijene vuče iz Indije. Pristup bolesti je holistički, smatrajući da svaka bolest ima svoj uzrok ali i svoje značenje. Glavnina načela temelji se na životu u skladu sa prirodom i što prirodnijem načinu prihvaćanja ciklusa izmjena u životu. Upute kojih bi se trebali držati vode nas ne samo kroz bolest i njen put do izlječenja već i kroz ''vrijeme mira'' odnosno kroz vrijeme zdravlja te kako život učiniti što sretnijim, uravnoteženijim i što više u skladu sa prirodnom i unutrašnjim ''ja''.

Psihičko stanje čovjeka veže se na njegovo percipiranje sebe samoga i okoline u kojoj se nalazi te događaja oko njega, ayurveda je osim načina liječenja i filozofija načina života. Filozofija uči čovjeka kako da se vrati sam sebi, odnosno kako da prati svoje tijelo, njegove znakove, da prati svoje želje i potrebe te ih ispunjava i živi prema njima što je u današnjem užurbanom svijetu jedan od vodećih problema. Joga i meditacija aktivnosti su kojima biste ukoliko želite pratiti ovu tradiciju trebali upotpuniti svoj kalendar. Navedeni načini opuštanja dugoročno mogu imati velike pomake u vašem odnosu prema problemima, riješiti vas stresa, umora, poboljšati vam san i koncentraciju.

Bilje i prirodni pripravci, čajevi tisućama godina pomažu ljudskom zdravlju. Ayurveda se temelji na prirodnim lijekovima koji pomažu pri raznim tegobama i bolestima. Ako ste umorni i nemirni, po glavi vam se roji tisuću misli, posegnite za knjigom koja govori o ovom učenju i brzo ćete pronaći koje bilje će vam pomoći te ćete brzo i lako pronaći čaj koji će vam biti od koristi.

Ayurveda i prehrana
Tradicijsko učenje nalaže nekoliko pravila koja bismo trebali slijediti kako bismo tijelu osigurali najbolje.

Toplina - Hrana se jede dok je topla kako bismo osigurali dobru probavu.
Svježina - Hrana mora biti svježa, svježa hrana puna je životne sile i hranjivih tvari. Skuhana hrana gubi svoja svojstva svakom minutom, pokušajte kuhati obrok samo za taj dan i ne jesti obrok stariji od 24 sata.
Količina - omjer idealne količine hrane u tijelu pronalazimo u 50% hrane, 25% tekućine i 25% probavnog sustava potrebno je ostaviti prazno kako bi se organizam lakše nosio sa produktima.
Žvakanje - svaki zalogaj potrebno je žvakati polako i temeljito kako bi se lakše probavio.
Učestalost - ne jedite prečesto, čekajte da osjetite glad ili žeđ.
Vrijeme - pokušajte imati rutinu i kontinuitet obroka, jedite u približno isto vrijeme svakoga dana.
Glad - jedite kada osjetite glad, ukoliko niste u mogućnosti pojesti obrok, glad utažite zdravim grickalicama, voćem, zobenim pločicama.
Osjećaji - nemojte hraniti emocionalnu glad.
Atmosfera - do mirnog uma dolazimo mirnom atmosferom, pronađite miran kutak u kojemu ćete jesti.
Položaj - sjednite i pojedite obrok u miru, vaša energija mora biti posvećena probavi.

Pronađite u ovom tradicijskom učenju pravila koja odgovaraju vašem načinu života, izbalansirani duh i tijelo donose balans u vašu svakodnevicu.

 
  Savjeti - Sve